Nesze!szer

Igyál folyadékot helyesen!

2023. június 23.

 

20230618_123005.jpg

 

A meleg rendesen berontott most az életünkbe. Vártuk a nyarat, meg is érkezett rendesen. Nem állok a legjobban a vízfogyasztással, bárhogy is cifráznám, nekem valami szép és praktikus dolog kell hozzá hogy fogyasszak rendesen. Most rendeltem egy ilyen iszonyat trendi Waterdrop kulacsot, mellé pedig ice teás mikrodrinkeket és mindenféle hatású ízesítőket. Ez nem gyümölcslevet csinál, ízesített víznek mondanám, de imádom a millió féle ízt - és persze azt is, hogy iszom. Nagyon régóta tudom már, hogy a mikroműanyagok milyen károsak, szóval ezért is az üveg. Most hoztam nektek az ivás fontosságáról egy anyagot. 

Ugyanis már akár 2%-os dehidratáltság is jelentős negatív hatással van az állóképességünkre, beleértve a kitartást és az erőkifejtés mértékét, valamint a szellemi teljesítményünkre, így a memóriánkra, a koncentrálóképességünkre és a kreativitásunkra egyaránt. A folyadékhiány azonnal meglátszik a bőr állapotán is, érzetre is szárazabb lesz, a szemek beesettebbnek látszanak, az ajkak veszítenek feszességükből - az én kezem is olyan eres és ráncos, ha nem iszom hogy jajj. Ésszerű hát erre az egyszerű biológiai szükségletre odafigyelni, és kizárni annak a lehetőségét, hogy a vízhiány miatt érezzük magunkat kényelmetlenül a mindennapokban.

Mikor és mennyit javasolt inni?


A szervezet folyadékháztartását érdemes a nap első felében feltölteni, ekkor működik a vese a legintenzívebben. A legjobb, ha az ébredés utáni első 10 órában óránként átlagosan egy pohárnak megfelelő (2,4 dl) folyadékot veszünk magunkhoz. Ez a szám az a minimális mennyiség, amelyre egy nyugalomban lévő, azaz nem sportoló és nem extrém meleg környezetben tartózkodó felnőtt szervezetnek testsúlytól függetlenül minimálisan szüksége
van. Ezt a mennyiséget fogyaszthatjuk nagyobb adagokban vagy folyamatosan kortyolgathatjuk is. Természetesen a fennmaradó 14 órában se feledkezzünk meg a folyadékfogyasztásról, de akkor már elegendő annyit fogyasztani, amennyit éppen kívánunk.


Mennyit igyunk sportoláskor?
Annak érdekében, hogy az edzés hatékonyságát maximalizálhassuk, célszerű a folyadékfogyasztást is optimalizálni. Egy kutatás szerint a szervezetnek minden 15-20 sportolással töltött percet követően testsúly kilogramonként 2 ml folyadékpótlásra van szüksége. Ez egy 60 kilogrammos felnőtt esetében 1 órás edzésnél a napi normál folyadékbevitelen felül 3,6-4,8 deciliter extra folyadékigényt jelent. A folyadékbevitel sportnemtől függően történhet sportolás közben vagy előtte és utána egyenletesen elosztva. Ügyeljünk rá, hogy az edzést hidratáltan kezdjük, annak érdekében viszont, hogy a folyadék a hasunkban ne zavarjon mozgás közben, törekedjünk arra, hogy az aktivitást megelőző 2-3 órában többször kevesebb folyadék fogyasztásával töltsük fel a szervezetünket.
(Szaunázás esetén minden 20 forróságban töltött percre számoljunk minimum 2,5 deciliter extra folyadékbevitelt - bár nem hiszem hogy ez most bárki eszébe jutna mint jó ötlet.)

 

20230619_103656.jpg

 

Mit tanácsos a natúr vízen kívül inni?
Amennyiben nem okoz problémát az elegendő mennyiségű vízfogyasztás, akkor is érdemes száraz, nagyon hideg vagy meleg környezetben történő hosszabb tartózkodást követően olyan folyadékot fogyasztani, amely tartalmaz egy csekély nátriumot, káliumot, magnéziumot és elektrolitokat. Az intenzív izzadást igénylő sportoknál nemcsak vizet, hanem ásványi sókat és nyomelemeket is veszítünk. Ajánlott ezeket is pótolni olyan ásványi sókat és nyomelemeket tartalmazó italokkal, mint például a WaterdropⓇ Microlyte italkockák, amelyek nem tartalmaznak hozzáadott cukrot vagy mesterséges ízfokozót és tartósítószert, így anélkül töltik fel a szervezetet nyomelemmel, hogy mesterséges anyagokkal megterhelnék azt. És most ugye az utca túloldalára átmenni is intenzív sportnak számít. 


Hogyan semlegesítsd a koffein vízhajtó hatását?
Érdekes módon a kiszáradás első jele a fáradtságérzet, amelyre megoldásként sokan rögtön koffeinbevitellel reagálunk. A koffein azonban újabb folyadékot von el a szervezettől, így valójában csak rontunk a helyzeten. A koffein vízhajtó hatását egyszerűen kompenzálhatjuk, a bevitt koffeintartalmú ital kétszeresének megfelelő mennyiségű víz fogyasztásával. Én ezt csinálom nagyon régóta és a bőröm is hálás érte. Szóval: isztok ti rendesen? 

A bejegyzés trackback címe:

https://neszeszer.blog.hu/api/trackback/id/tr9718152030

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása