A Fény utcában jártunk minap. És egy igazán édes és fényes szülinapi partyn vettünk részt. Azt úgyis tudjátok, hogy a sütiket nagyon szeretjük és azt is, hogy a történetek szerelmesei vagyunk. És ez a nap ezeknek a keveredése volt. Tehát a hab a tortán tipikus esete! Ugyanis az Auguszt cukrászda születésnapját ünnepeltük együtt, közösen, kedves barátokkal együtt. Kicsi nosztalgiával, sok indiánerrel, linzerrel és tortával.
60 éves ugyanis a Fény utcai Auguszt cuki, de nemcsak jól tartja magát, hanem új életre is kelt. (Tesszük hozzá, hogy mindezt egy hölgy, Ibolya hathatós munkája által.)
És most jöjjön egy kis keserédes sztori, a család története. Az 1870-ben alapított Auguszt Cukrászda 1951-ben államosításra került, az Auguszt családot pedig kitelepítették Taktaszadára. Két év múlva térhettek vissza Budapestre, de üzleteiket és iparengedélyüket nem kapták vissza: az 50- es évek munkásainak hétköznapjai vártak rájuk. A család életében az 1957-es év hozott szerencsés fordulatot, mikor a műhellyel együtt mindössze 30 négyzetméteren, a cipész és a Fény utcai piac tőszomszédságában, egy kölcsön fagylaltgéppel megnyithatták új üzletüket, mely jó alapot adott a cukrászdinasztia hírnevének és tevékenységének újjáépítéséhez.
Auguszt József akkor 6 éves volt, így emlékszik vissza a nyitás körüli időkre:
„A családunkat 1951-ben kitelepítették, mikor én 6 hónapos voltam, és csak 1953-ban térhettünk vissza Budapestre. Természetesen semmit nem kaptunk vissza: apám a Közért Vállalat cukrászati termelőüzemét vezette, ami akkor a Rökk Szilárd utcában volt, anyám pedig szintén a Közértnél a Dagály utcai édességboltban kapott üzletvezetői munkát. Nehezen éltünk, rossz anyagi körülmények között. Az 56-os forradalom hozott változást: a zavargások közepette a Közért minden raktárát „kirabolták” (természetesen nem a forradalmárok, hanem az illetékes elvtársak tüntették el az akkor kincset érő élelmiszerkészleteket), egyedül édesanyám tudott maradéktalanul elszámolni az árukészlettel. Így lett egy kis protekciónk, ezért kapott újra iparengedélyt, és a jelenlegi Fény utcai cukrászda magjául szolgáló 30 négyzetméteres helyiséget, ami akkor a Közért egyik raktárhelyisége volt, szomszédos egy cipészüzlettel. Így kezdtek el dolgozni a szüleim ezen a helyen, társas viszonyba lépve egy Tóth bácsi nevű idős cukrásszal, mert neki volt egy fagylaltgépe. Anyám volt az üzletben, apám éjjel itt sütött, nappal a Közért Vállalatnál – onnan is ment nyugdíjba. Én akkor 6 éves voltam, és épp a nyitás napjaiban, 1957 május elején vették ki a mandulámat. A kórházban a frissen műtött torkomra forró levessel etettek, ami nagyon fájdalmas volt, de anyukám hozott az első fagylaltból, ami jól hűsítette a sebet – bár ezen akkor a nővérek nagyon csodálkoztak."
Akkor most már nem sztorizunk tovább, József azóta már felnőtt és a mandulájával sincsenek gondok, sőt, a fagyival sem. Egyszerűen csak azt szeretnénk mondani, hogy a mostani Fény utcai Auguszt egyszerre hagyományőrző és modern is. Nincsenek mű alapanyagokból készült sütik, fagylaltok, minden természetes. De közben újra is gondoltak sok finomságot. Auguszt Ibolya, József felesége és a gyerekek csodálatos energiákat hoztak az üzletbe, ahonnan például életünk egyik legjobb beiglijét transzportáltuk télen haza. De minden isteni ott. A kert olyan, mintha valami előkelő partyn vennél részt. Barátnős, beülős, stílusos. A kiszolgálás udvarias, kedves, a finomságok pedig... hát.. az édes bűnbeesés tipikus esete minden. Na jó, sósat is választhattok és kalóriamentes teát is. De azért egy szelet csokitortát kihagyni... vagy egy gombóc málnát? Ugye? Boldog születésnapot Fény utcai Auguszt cuki, bis 120, mi, ahogy eddig is, ezután is sokszor megyünk még!!!
Ps: az ünneplés június 10-ig tart, aki betér, nemcsak csodákat kóstolhat, de ajándékot is kaphat!
Fotók: Tóth Milán