Mikor Apukám új autót vett, a kis faluban Nagyanyám mondta a szomszédnak: valami opál... na most, azóta tudjuk már, hogy az nem ugyanaz, de mondom a tutit. Itt van február utolsó előtti hétvégéje, az első idei Lelkes Ásványbörze a MOM Sportban! Vár 2000 négyzetméteren 120 hazai és külföldi kiállító, akik sehol máshol nem található mennyiségben és sokféleségében kínálják szebbnél szebb portékájukat: ásványokat, drágaköveket, ősmaradványokat, kész ékszereket, ékszerkészítési alapanyagokat és mindenféle dísztárgyakat.
A Magyarhoni Földtani Társulat 2016-tól évente kihirdeti az „Év ásványa” cím nyertesét, ami 2025-ben az opál lett. Az év ősmaradványa pedig a radiolária. Az opál neve valószínűleg a szanszkrit upala szóból ered, ami drágakövet jelent. A görögök ezt a szót átvették, de már opalliosznak nevezték, aminek az lett a jelentése, hogy színváltozást látni. Kevesen tudják, hogy évszázadokon keresztül, egészen 1922-ig Vörösvágáson (Červenica) opál bánya működött. Ez a mexikói és ausztrál lelőhelyek 19. századi felfedezéséig az egyetlen nagy opálbányának számított a világon. A legnagyobb itt kinyert opált 1775-ben találták, Harlekínnek nevezték el, tömege 594 gramm. Ezt a hatalmas értékkel bíró leletet bárki megtekintheti a Bécsi Természettudományi Múzeumban.
A radioláriák vagy más néven sugárállatkák mikroszkópikus méretűek (0,1-0,2 mm), tengeri üledékben találhatóak. A kova, másik nevén a tűzkő radioláriából is létre jöhet. Ez a kőzet anyagát illetően opált és kvarcot is tartalmaz. Ja és persze nagyon érdekes opálok is lesznek. Jöttök?