Évről-évre, sőt, sokszor hónapról hónapra beszámolok nektek a Richter Anna díj körüli dolgokról. Mert igen nagyra tartom, hogy 2018-as indulása óta összesen 80 millió forintból hiánypótló ötleteket valósítottak meg a program gazdái. Olyan projectek lettek ezek, amelyek mindennél fontosabbak szerintem, mert olyan helyzetekben és embereknek segítenek, ami egyedülálló. Köszi Richter, tényleg le a kalappal a társadalmi felelősségvállalásotok előtt. És idén is újra lehet pályázni, 4-4 millió forintot nyerni, de ne szaladjunk annyira még előre!
Csak halkan mondom, hogy nem egyszer volt rá precedens, hogy annyira megható volt egy pályázat kisfilmje, hogy én is elérzékenyültem a nézőtéren... de mondom is tovább.
Múlt héten az idén megvalósult nyertes (4-4 millió forintot kapott) projectek filmjeit néztük meg és hallgattuk meg a pályázók beszámolóit az elmúlt időszakról, az egészségügy, az oktatás, a gyógyszerészet és a pedagógia terén. A gyönyörű helyszínen lezajlott rendezvényről mesélek most nektek és arról, milyen csodás is a 4 nyertes program, no meg a közönségdíjas is. Vigyázat, zsepiket előkészíteni!
Sine Morbo társasjáték – innovatív kártyajáték az egészségmegőrzésért
Ez volt az én óriás kedvencem idén. Olyan elhivatott fiatalok alkottak valami igazán korszakalkotót, hogy csak na. Ugyanis ma már tudjuk, hogy az alkohol- dohányzás igazán nagy probléma a tizenévesek körében. Is. Nem szépítem a dolgot, ez iszonyatosan nagy probléma. És erre hoztak egy igazán formabontó választ a Richter pályázata által a jövő doktorai. (A fenti képen a tavaszi díjátadó utáni boldog pillanatokat láthatjátok)
Dr. Mucsi Anna agilis, elhivatott orvosként kulcsfontosságúnak tartja csapatával együtt az egészségmegőrzést, a prevenciót. A Sine Morbo társasjátékkal interaktív, játékos formában juttatják el az egészségnevelést a fiatalokhoz. Kártyákat képzeljetek el, jó kis grafikákkal és komoly kérdésekkel. A projekt fontos üzenete, hogy egy egészségesebb generáció felnevelése kisebb terhet ró az egészségügyi rendszerre, ami hosszú távon össztársadalmi szinten is kifejti pozitív hatását. (Ugye, ezt mindenki érti?!) Az orvos kategória győztes csapata egy társasjátékfejlesztőt is bevont a projektbe, hogy a végeredmény igazán szórakoztató legyen a sok hasznos információ mellett. Dr. Barna István belgyógyász, egyetemi docens, a MÁESZ Szakmai Bizottságának elnöke, a Richter Anna Díj zsűritagja nap mint nap találkozik a győztes csapat által felvázolt problémákkal: „Bátran mondom magam a prevenció élharcosának, és nem egyszer látom, ahogy a pácienseimnek leesik a tantusz, mit kellett volna másképp csinálni egészségük megőrzése érdekében. Miközben soha nem késő életmódot váltani, nagy előnyben vannak azok a fiatalok, akik akár a Sine Morbo társasjátéknak köszönhetően a megelőzést választják. Személy szerint pedig nagyon várom, hogy családommal kipróbálhassuk, milyen is a prevenció játékos formában.” Szerintem ez a kártyajáték tényleg csodálatos lett és remélem, hogy minél több és több ismerkedik meg ezáltal is az alkoholfogyasztás veszélyeivel és választja az egészség útját. Bravó lányok, fantasztikusak vagytok!
Oktatókonyha – hogy az anyagcsere-betegséggel élő családok élete könnyebb legyen
Erre a programra egy ismerősöm Facebook postja alapján figyeltem fel. Az ő egyik gyermeke pku-s, ami gyakorlatilag azt jelenti, kb semmit, de semmit nem ehet és annyira kell figyelni a bevitt táplálékra, hogy egy kis hiba is végzetes lehet a számára. Ő mesélt erről, és boldogan üzentem neki tavasszal, hogy megnyerték az Kiss Erikáék az oktatókonyhára a pénzt. A Semmelweis Egyetem I. számú Gyermekklinikáján nemcsak diabétesszel vagy cöliákiával, hanem veleszületett anyagcsere-betegséggel élő gyerekekkel és szüleikkel is foglalkozik Kiss Erika dietetikus és az egészségügyi kategória győztes csapatának többi tagja. A szakemberek olyan oktatókonyhát hoztak létre, amely rendszeresen megszervezett, jó hangulatú közös főzéseknek ad helyet. Céljuk, hogy támogató közösségben, játszva tanuljanak a nehéz élethelyzettel küzdő érintett családok. Szily Nóra újságíró, pszichológus zsűritag büszke arra, hogy ez a Nyugat-Európában bevett gyakorlat Magyarországon elsőként a Richter Anna Díj támogatásával valósult meg. „Ezek a családok nap mint nap megküzdenek azzal, hogy gyerekük nem ehet olyan hétköznapi dolgokat, amiben fehérje, glutén vagy egyéb összetevő található. Óriási küzdelmeken keresztül varázsolják változatossá a család étrendjét, nagy áldozatok árán. Látom magam előtt, ahogy Erikával nemcsak sütés-főzés lesz az oktatókonyhában, de egy nagy adag szeretettel, csipetnyi vidámsággal mosolyt is csal majd a szülők és gyerekek arcára.”
Gyógyszer VloggerKids – edukációs videók a különböző gyógyszerformákról kisgyermekes szülők számára
A Semmelweis Egyetem győztes gyógyszerész csapata Dr. Somogyi Orsolya vezetésével a különböző gyógyszerformákkal és a leggyakoribb betegségek kapcsán felmerülő gyógyszeres kezelésekkel ismertetik meg a kisgyermekes szülőket rövid, látványos videókon keresztül. A kisfilmek célja, hogy szakmailag megbízható, hiteles, a tévhiteket eloszlató gyakorlati tanácsokat adjon a különböző gyógyszerformák helyes alkalmazásával kapcsolatban. Számomra ez nagy segítség lett volna anno, mert emlékszem, amikor próbáltam egy kb teljesen más nyelven íródott antibio használatati utasítását a gyakorlatba ültetni és egész egyszerűen nem ment....D
„A világhálón terjedő, olykor a terápiás hatást csökkentő, de akár komoly gondot is okozó házi praktikákkal sajnos mi is gyakran találkozunk. Jó érzés, hogy olyan projektet támogathatunk, ami a tisztánlátást és a biztonságos gyógyszerhasználatot teszi lehetővé az online tér zűrzavaros világában” – mondta el a Gyógyszer VloggerKids csapat edukációs viedói kapcsán Beke Zsuzsa, a Richter Gedeon Nyrt. kommunikációs vezetője.
Kutyajó móka – Hoppával és Ritmussal, a két terápiás kutyával táboroztak a gyerekek
Oké, ez az a téma, amitől duplán hatódom meg. Egyrészt speciális ellátást igénylő gyerekekről van szó, másrészt kutyákról. Szóval, tudjátok... na, mondom is! Gulyás Bianka gyógypedagógus, kutyás terapeuta csapatával és segítő kedvenceivel a Kutyajó móka projekt keretében nyári táborokat szervezett speciális ellátást igénylő gyerekeknek. A pedagógus kategória győztesei nehéz terheket vettek át egy időre a családok válláról, és életre szóló élményekkel gazdagították a gyerekeket. Emellett a társadalom figyelmét is felhívták arra, hogy a sérült, ép és hátrányos helyzetű kicsiknek ugyanúgy fontos, hogy a tanévet izgalmas kalandokkal, nevetve
pihenjék ki. - a szülők pedig picit pihenjenek.
Szily Nóra még emlékszik a nyári szünet kihívásaira, amikor szülőként ő is törte a fejét, hogyan oldja meg munka mellett a gyerekek gondtalan vakációját: „A sérült vagy hátrányos helyzetű gyerekek szülei számára elképesztő szorongást jelent a tanév vége, hiszen sokaknak közülük a munkájukat kell feladni ahhoz, hogy 24 órás felügyeletet biztosítsanak csemetéjüknek. A Richter Anna Díjból megvalósult táborok ugyan nem oldottak meg mindent, de ha egy kicsit könnyítettünk ezeknek a családoknak a terhein, már megérte. Arról nem is beszélve, hogy a gyerekek láthatóan „kutyajól” érezték magukat!” És hát ahogy Kutyajóék elmondták, újabb és újabb terveik vannak, mert igény van a munkájukra, sőt!
Merj segítséget kérni! - különleges erőforrás gyűjtő hétvégék daganatos betegségben érintettek számára
A három betűs - mondja a barátnőm. A rettegett kór - írják a portálokon. Mindenki tudja, hogy miről beszélünk. Ám kérdés: honnan is merítenek erőt azok, akik szembe kell nézzenek a rákkal? A közönségdíjas Dr. Prezenszki Zsuzsanna pszichiáter és csapata a díjból online pszicho-onkológiai csoportfoglalkozásokat és „Erőforrás gyűjtő hétvégéket” valósítottak meg, ahol az érintettek erőt meríthetnek a programokból, a betegségből meggyógyult társaik történeteiből, egymásból. A csapat a pszichés segítségkérésnek, a beteg optimista hozzáállásának, a támogató sorstársközösségnek a fontosságára hívja fel a figyelmet.
Rúzsa Magdi hármas ikrei mellől és a nagy koncertje után érkezett az eseményre: „Jó újra itt lenni ennyi csodálatos nő társaságában. A Merj segítséget kérni! projekt szereplői mind-mind bátor, példaértékű emberek, akik önmagukat felvállalva üzenik a világnak, hogy vannak helyzetek, amikor nem kell magányos hőst játszani. És ha valami, akkor a daganatos betegség ezek közé tartozik.”
Fantasztikus, amiket ezek a csodaemberek megvalósítottak a nyertes pályázatok kihirdetése óta. Ám most új irány is bekerül a kalapba, ugyanis már junior kategóriában is lehet pályázni az egészségügy témakörében. Szerintem ez egyedülálló lehetőség! Én nagyon javaslom, hogy akinek ilyesmi kezdeményezése van, ne habozzon. Óriás segítség lehet ez azoknak, akik a szívükben dédelgetnek egy ilyet vágyat, csak financiális segítség nem volt eddig hozzá. Ez a a Richter Anna díj. Pályázzatok, tényleg - mondjuk én konkrétan szóltam már ennek annak. Fantasztikus ez a segítség, na hagyjátok ki! November 27-éig várják az anyagokat a richterannadij.hu oldalon, 4-4 millió forint és egy szebb világ a tét!