Nesze!szer

Újrakezdés és talpraállás a Tigris évében. Így csináld!

2022. február 01.

 

 

 

talpraallas.jpg 

 

Mi lenne, ha a Tigris éve, tényleg a te éved lenne? Ha most tényleg a kezedbe vennéd az irányítást az életed és karriered felett, hogy boldog, sikeres és önazonos legyél? Ismerős?! Sokan érzik a motivációt és mantrázzák ezt a pár sort december végén. Nagy reményekkel belevágnak a tervezésbe, nagyon érzik, hogy most új utat nyithatnak a karrierünkben, megtalálhatják álmaink állását, dolgozhatnak a munkánk és magánéletünk régóta vágyott egyensúlyán, új hobbiba kezdhetnek, elkezdhetnek egészségesebb élni, vagy épp a szerelmi életükbenkezdődhet egy új fejezetet. Egy sor fogadalmat is a listánkra írunk, ami
ezeket a szépreményeket támogathatja, Aztán elkezdődik a január, telnek-múlnak a napok, és január végére elveszettük a lendületünket, sőt a fogadalmaink listáját is egész nyugodtan magunk mögé dobhatjuk. Most Schubauer Krisztina  életvezetési mentor, Worklife Coach, Szervezetfejlesztő és Kommunikációs tanácsadó írását hoztam nektek, hogy a Tigris évében már tényleg lépjünk... lépjetek!

 


Szóval, mi van akkor, amikor nem sikerült idén se változtatnod? Ne keseredj el, ettől még lehet 2022 a Te éved, még megtalálhatod újra a belső energiáidat, csak próbáld meg a következő időszakot a design gondolkodás szemléletében tölteni.
Vegyél fel más szemüveget!
Mielőtt nekilátnál 2022 újratervezésének az első legfontosabb dolog, hogy kicsit újrakalibráld a hozzáállásod és kezdj el úgy gondolkodni, mint egy igazi designer. Ehhez most megismerhetsz 6 olyan bevált szemléletet, attitűdöt, ami évek óta sikeresen használt design thinking, azaz tervezői gondolkodás alapjául szolgálnak.
1.) Legyél kíváncsi
Legyél kíváncsi az emberek, a munkád, a körülötted lévő világ dolgai iránt és akard megtudni a miérteket. Gondolj bele, hogy a kíváncsiság az ember egyik legalapvetőbb emberi állapota, már kisgyerek korban is folyton csak a miérteket akarjuk tudni. Kíváncsinak lenni azért fontos, mert így elhagyhatod a racionalitást, a megszokott sablonokat, az észszerűt és olyat találhatsz azon túl, ami eddig fel sem merült benned.
2.) Próbálj ki minél több mindent
Amikor a kíváncsiságod áthajlik cselekedetbe, amikor eldobod magadtól a percepciókat, hogy mit szabad és mit nem szabad csinálni, akkor igazából kilépsz a komfortzónádból és elindulsz a változás útján. Térképezz fel minél több olyan jövőbeni lehetséges forgatókönyvet, alternatívát az életedben, a munkádban, ami működőképes és vonzó lehet számodra. Ötletelj, prototipizálj és valósítsd meg!
3.) Keretezd újra a problémát
Az átkeretezés egy nagy ötlet és ha egyszer ráérzel az ízére, sose fogsz leblokkolni. A világ tele van olyan tévhitekkel, amelyek egyszerűen nem igazak, nem hasznosak, nem segítenek és úgy érzed nem tudsz belőlük kilépni. Próbáld ezeket a problémákat úgy átkeretezni, hogy azok olyan kihívások legyenek, amelyre akciótervet tudsz kitalálni, amire létezik megoldás.
4.) A tervezés egy folyamat
Ez azt jelenti, hogy sokszor teljesen a gátlásaidat levetkőzve kell ötletelned az életedről, akár jó, rossz,
őrült alternatívák feldobásával. Később jó, ha ezeket le tudod szűkíteni és prototipizálni tudod a lehetséges utat. Tudnod kell mikor kell a tervezői folyamaton belül szélesíteni vagy épp zárni a fókuszt.
5.) Tudj segítséget kérni
Ha szeretnéd az életedben, munkádban kitalálni a következő lépést, akkor nem ülhetsz egyedül otthon. Menj, vonj be másokat, beszélgess, hallgass meg több nézőpontot és véleményt. Ezt hívják radikális (mélyreható) együttműködésnek. Ez lesz a te tervezői kutatásod, amikor rádöbbensz, hogy nem vagy egyedül a problémáddal, sokan teszik fel ugyanazt a kérdést magukban, mint te. Ne felejtsd, sokszor a legjobb ötletek csapatban jönnek!

Az újévi fogadalmak nem működnek!
Igazából a szíve mélyén ezt mindenki tudja ezt. A legfrissebb kutatások szerint az emberek 88%-a nem tartja be az újévi fogadalmait és már január közepén feladja őket. Ha a fogadalmainkkal meg tudnánk oldani az életünket, akkor nem lenne alapja, annak a legfrissebb kutatásnak, miszerint világszerte 85%-ban az emberek nem elégedettek az életükkel, a munkájukkal. Hosszú a lista, hogy miért nem működnek a fogadalmak, de talán a leglényegesebb közülük, hogy totálisan hátulról kezdődnek, úgy, hogy még el se kezdtük az évet, már a válaszokat gyűjtjük. Ezek a fogadalmak nem mások, mint olyan célkitűzések, amelyek egy része már a fogadalom pillanatában eldől, hogy teljesül vagy nem.
2022 jó év lesz, ha…
 fogyok 10 kilót
 előléptetnek a munkámban
 heti 3x sportolok
 többet találkozom a barátaimmal, családommal
 kevesebbet nyomkodom a telefonom
 stb
Itt vannak a célkitűzéseid, amik meghatározzák az éved, ha ezek teljesülnek jó éved lesz. Sajnos ez nem működik így. Ennek az egyik legfontosabb oka, hogy gyakran ezek a célkitűzések úgynevezett lehorgonyzó akadályokká válnak, ami azt jelenti, hogy annyira szűkítik a perspektívád a megoldások szempontjából, hogy beleragadsz és nem veszel észre más lehetőségeket. Ebből a szempontból, már most kőbe van vésve az eredmény, bármit is csinálsz. Ezzel szemben a tervezői gondolkodással tudod, hogy egy rakat lehetőség van körülötted, csak elég
kíváncsinak kell lenned, ledobnod az előítéleteid és cselekedned kell. Hiszen az élet nem célkitűzések és eredmények sokaságáról, hanem a megélésről szól, arról, hogy az életet nem hosszában, hanem széltében éljük. Megéljük a fejlődést, a tanulást, a felfedezést és a bukásokat is. Az új év legjobb része, hogy olyan kérdéseket tehetsz fel magadnak, amit eddig nem tettél, hogy felfedezhetsz új ötleteket, lehetőségetek, új emberekkel kapcsolódhatsz. Szóval tervezőként, éld meg a napokat és útközben alakítsd az útirányodat.

 

schubauer_kriszta_kep.jpg

 

Mi lenne, ha a fogadalmaid listáját inkább érdekes kérdésekre cserélnéd, amikben hajt a kíváncsiság?
Például így:
 Mit jelent számomra a kiegyensúlyozott, egészséges életmód? Hogyan tudok benne elköteleződni?
 Mit csinálsz ez a két szupermenedzser a munkahelyem, amiért őket már előléptették? Mi az,
amit Én is be tudnék építeni a mindennapi munkámban?
 Hogyan tudnék a napi, heti hatékonyságomon változtatni? Mi segítene, támogatna ebben
legjobban?
Melyiket találod érdekesebbnek? Az újévi fogadalmaid teljesítését vagy a fenti kérdésekben mutatkozó kíváncsiságod kielégítését? Melyik motivál jobban? Melyik iránti elköteleződés tart tovább 3 hónapnál?

Kezdj így: legyél kíváncsi és próbálj ki dolgokat!
Itt van néhány ötlet, hogy hogyan állj máshogy az újévhez a gyakorlatban.
#1 2022-es kíváncsiság lista
Dobd a hátad mögé az újévi fogadalmak listáját, helyette tedd össze a 2022-es kíváncsiság listádat. Írj fel rá mindent, lehet bármilyen hosszú és jöhetnek a vadötletek is. Ezután próbáld őket kategóriákba, nagyobb témakörökbe rendezni, és mindegyikhez minimum egy kérdést fogalmazz meg. Csak arra koncentrálj, hogy mi az, ami a bizonyos témakörök mentén tényleg érdekel. Ne izgulj, jönni fognak a kérdések, utána, ha már több összegyűlt, csak ki kell választanod azt, ami legjobban foglalkoztat.
Például:
- Miben szeretnék fejlődni a következő évben?
- A mostani pandémia válás hogyan befolyásolja a privát és szakmai életem?
- A munkahelyemen lévő legjobban teljesítő kollégák, hogyan csinálják?
- Mit szeretnék jobban tudni?
- Hogyan szeretném látni magam ezeken a területeken egy év múlva- sport, táplálkozás,
család?
- stb
Amennyiben megvan a listád, már csak egy prioritási sorrendet kell felállítanod és kiválasztanod azt a top 5-6 elemet, ami tudod, hogy szinte egész évben táplálni fogja a kíváncsiságod és hajtani fog téged.

#2 „Good Time” napló
Kezdd el vezetni a saját naplód, amiben hétről hétre jegyzed, hogy a napjaid során melyek voltak azok a tevékenységek, amelyek energetizáltak, amelyek lelkesedéssel töltöttek el, amiben el tudtál köteleződni, ahol jött a flow állapot. A munkával kapcsolatos megélések kapcsán, próbáld meg azt is megválaszolni, hogy a különböző lejegyzett tevékenységed kapcsán, miből mit tanultál, kinek segítettél. Csináld egy hónapig, majd a kapott eredményekre reflektálj, vond le a tanulságot, ami energetizált abból próbálj többet csinálni, ami kevésbé azt pedig átalakítani. Ez alapján alakítsd az utad.

 

(Schubaer Krisztina weboldalát ITT találjátok, az instáját pedig EMITT.)

A bejegyzés trackback címe:

https://neszeszer.blog.hu/api/trackback/id/tr717050870

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása