Kinyitom az instát. Ránézek a facebookra. Huh, de ma nagyon karikás a szemem, a hajam is rettenetes és fázom. Ezek a csajok meg... De ő meg épp hol van? Elutazott? Milyen jó lehet rövidnadrágban lenni! Pedig talán idősebb is nálam, fel mer venni ilyen gatyát? Én nem...
És nézd, ő meg megint elért valamit. Újít. Én meg itt ülök itthon és nem jön össze semmi.... - ismered a szorongás érzését? Amikor úgy érzed: kevés vagy... amikor ott az a kis zavaró manócska a válladon, aki azt mondja: neked ez nem jött még össze...
Ezen a képen, ami fent van, ugye én vagyok. Épp elég jó pillanatomban készült, nyáron. Már attól is szorongok, ha látom ezt... mert most miért nem ilyen jó nekem?!
Juhász Bettina pszichológus szerint a közösségi média és a digitális világ a szorongás egyik melegágya. "Hiszen korábban is hasonlítgattuk magunkat másokhoz, hiszen ez egy természetes viselkedési mód, azonban a közösségi média segítségével már nemcsak a környezetünkben lévő emberekhez tudjuk hasonlítani magunkat, hanem tulajdonképpen bárkihez." - mondja el a szakember a Richter a Nőkért facebook oldalán. Bettina szerint ilyenkor egy tökéletesen megszerkesztett, tökéletesen megkomponált valósághoz viszonyítjuk önmagunkat, pedig épp egy idealizált világot nézünk. Ugye ez emberek leginkább a boldog pillanataikat, a sikereiket mutatják meg. Olyan, mintha az ő mozifilmjüknek a vágott verzióját néznénk - ezt is ő meséli.
És igen, ez valóban így van. Hisz én is azt teszem ki instára, amikor jól érzem magam a bőrömben, amikor fontos vagy vicces dolog történt. Viszont azt is el kell mondjam, nagyon sokat találkozom azokkal, akik konkrétan másik arcukat mutatják a közösségi média felületeken. És nem, nem arra gondolok, hogy jóságosnak állítják be magukat. De én a valóságban látom az arcbőrüket, amit az instán néhány filterrel gyönyörűvé varázsolnak. Tehát aki nem ismeri őket személyesen az ezt nem tudja, akár azt is gondolhatja, hogy az én bőröm miért nem olyan szép? és ettől a megfelelési kényszertől, másokhoz való hasonlítgatástól szoronghat és akár depresszióhoz is vezethet.
Így nagyon fontos, hogy felismerjük, hogy nem a virtuális világban élünk, és megtanuljuk elfogadni önmagunkat. A Richter a Nőkért oldalon nagyon sok és hasznos videót, tanácsot találsz a szorongás és depresszió témában, amiből olyan ötleteket is gyűjthetsz, ami segítheti a mindennapjaidat. Érdemes végig hallgatni őket, hiszen néhány perc, de felismerést és megnyugvást hozhat. Egyet be is linkelek nektek, gyertek a videóért IDE.