Leichter Edina fogalom a masszőrök körében. Háromszoros Masszázs Világbajnoki Bíró és számtalan nemzetközi bajnokságon bíróskodott, , épp nemrég érkezett haza Grúziából egy bajnokságról és még a Machu Picchunál is járt, de nem turistaként. Mivel ő is megtiszteli jelenlétével az I. Magyar Masszázs és Testtudat Konferencián, gyorsan fel is kértem egy beszélgetésre.
- Kedves Edina, kezdjük a kályhától: hogyan kezdődött a pályád?
- Még én más pályára gondoltam tiniként ahová a többiek mennek tanulni oda megyek én is elven gondolkodtam addig álmomban sem hittem volna el hogy a középiskolámat az egészségügyi vonalon kezdtem el de így hozta a sors. Miután a szüleim meggyőztek hogy nem jó ötlet így szakmát választani így a történet így folytatódott: Kezemben a pályaválasztási tanácsadó könyv és én becsukott szemmel kinyitottam és rámutattam így lettem abban az évben szeptembertől a miskolci egészségügyi iskola első éves diákja Erről az időszakról a tanulásról az alapok megszerzéséről a gyakorlatról hosszan tudnék mesélni.
- Volt olyan pont, hogy azt érezted, masszőr szeretnél lenni?
Gyerekeim születése után volt egy hirdetés ami szembejött velem és akkor arra gondoltam hogy megpróbálom.Tetszett maga az egész dolog. És hogy segíteni lehet ezzel is,de azóta már több mindent elvégeztem,hogy a saját munkámat finomítsam a saját stílusomat kialakítsam a gyógyításban.
- Hogyan kezdtél el tanulni vagy hol?
- Az egészségügyi középiskolát ahogy már említettem Miskolcon kezdem és ott is fejeztem be majd sok helyen tanultam a masszőr iskolámat az Efebnél (felnőttképzés) végeztem Budapesten, kiegészítő tanfolyamokat Budapesten kívül Székesfehérváron és Olaszországban végeztem.
- Hogy lesz valaki bíró?
- Nagyon nagyon sok munka kell hozzá és tapasztalat nekem 22 éves nővéri múltamból hozott gyakorlat sokat segít. Olyan dolgokat tanultam meg az egészségügyi vonal ami sokszor jól jön a szakmában. És hogy én hogy lettem bíró? Az még a Covid elején kezdődött 2020-ban. Ami kellett hozzá hogy elismerjenek, az a kitartás, az Fontos megemlítenem? mi nemzetközi bírók nagyon sok oktatáson veszünk részt. Akár 2 hónappal már egy verseny előtt is folynak már az egyeztetések.
- A bezárás idejét te mire fordítottad, mit adott neked vagy vett el tőled ez az időszak?
- Az elején még úgy éreztem hogy egy nagyon rossz időszak lesz hiszen a szabadságot vette el tőlem el és tanulni kezdtem és itt ismerkedtem meg social mediával, a reels videókkal.
Elvégeztem a social média menedzser képzést és ekkor kezdődőt valami igazán izgalmas időszak számomra ami azóta is tart és fejlődöm vele együtt.
- Mikor kezdtek jönni számodra a nemzetközi elismerések?
- 2019-ben 2 nagyon rangos masszázs bajnokságom is elindultam, ahol aztán nagyon sok embert megismertem a szakmából. Persze, azt be kell valljam, soha nem gondoltam volna hogy ennyire messzire jutok ezzel az egésszel. Azt hiszem, mondhatom hogy mint távolság és elismerés szintjén is nagyon sok mindent értem el. Ha csak arra gondolok hogy Perutól Tokióig utaztam és a masszázs bajnokságon induló versenyzőből lett egészen világbajnokság bírója címig jutottam el. Mögöttem van 30-nál is több nemzetközi verseny 2 online bajnokság főszervezése nagyköveti címek, és számtalan meghívás a világ sok pontjára. És az hogy a tudásomat átadhatom másoknak akik tovább viszik az a legnagyobb elismerés. Vannak akiket felkészítettem versenyekre és sorban nyernek ez egy igazán nagy elismerés és hogy Koppenhágában 3 egymáskövető évben díjazták a munkámat. Így a legjobbak közzé bekerültem ez magáért beszél.
Az pedig hogy a világszervezetnek a social média menedzsere lehetek és tartalmakat gyárthatok egy hihetetlen fantasztikus dolog, nagyon élvezem. És saját bajnokságom is van, szóval eléggé elkötelezett és boldog vagyok ezen a területen, azt kell mondjam.
- Adódik a kérdés, mivel jó sok szakemberrel találkoztál, mi az szerinted ami egy masszőrt igazán jó masszőrré tesz?
- Először is szükség van a lexikális tudásra rengeteg sok gyakorlati oktatásra empátiára és a munkán ki iránti alázatra.és ami a legfontosabb tudja a munkába a határait!!!!! Ha nincs olyan gyakorlata akkor nem akar olyan dolgokat megoldani amiben neki nincs tudása tapasztalata.
- Van a pályádon olyan pillanat, amire ha visszanézel, azt mondod: itt éreztem hogy a helyemen vagyok?!
- Igen az igazán nagy pillanat az volt, amikor már feltudtam fogni hogy a tengelyemben vagyok Ez a perui bajnokság után volt 2021 őszén. Az egy fantasztikus érzés volt hiszen ott a Machu Picchun sok nemzetközi kollégával együtt azon dolgoztunk és azóta is minden egyes bajnokság fő szervezőjével és csapatával hogy minőségi megbecsült- elismert kollégáknak segítsünk a világ felé nyitni. Csodás volt.
- Mitől mások a vak masszőrök vagy mitől jobbak a meglátásod szerint?
- Ez egy nagyon összetett dolog. Egy látássérült kolléga sokkal több mindent lát és ezt a látást tegyük idézőjelbe a testtel kapcsolatos problémáknál ugye. Mennyi mindent érez a kezünk sötétben, csak abba gondoljunk bele. Ők ezáltal jóval biztonságosabban, biztosabban is nyúlnak a testhez. De engem például az egyik Bosznia-Hercegovinában élő férfi kollégám munkája például konkrétan lenyűgöz.
- Amennyiben neked fáj valamid, ki az, aki megmasszíroz téged?
- Ez nagyon jó kérdés. Számomra fontos hogy csakis olyan masszírozzon, aki tényleg szívvel-lélekkel dolgozik.(Nem megszokott helyzetbe kerültem egyszer, elárulom hogy van egy ismerősöm akinek a fiát kezeltem és egyszer valahogy segíteni szeretett volna és a karomat meg masszírozta,akkor ott éreztem hogy az ő kezében minden meg van ami igazán jó terapeutává tenné. Hiába javasoltam Mártának , hogy végezzen el valamilyen masszázs iskolát sajnos nincs rá ideje. Pedig benne minden meg van amiről csak álmodni lehet a masszázs szakmával kapcsolatban és persze az a plusz is)- De elárulom hogy nagyon nehezen választók masszőrt. De van akihez időnként eljutok, persze gyakrabban kéne.Sokat segít és olyan amilyennek lennie kell.Ismerjük a mondást: a suszter és a cipője témában ugye...