Szőke, derékig érő haj, karcsú, vagy éppen túl sovány. Ez jellemzi nagy többségben a mesebeli szereplőket, ami nagyon szép, viszont nincs sok köze a valósághoz. Hiszen sok tizenenéves, de még az idősebb Disney rajongók is, a 0-snál nagyobb méretű ruhákat hordanak. Egy Virgina államokbeli középiskolás lány Jewel Moore, január 24-én gondolt egyet, és írt egy petíciót a Disney stúdiónak, hogy a jövőben olyan hősnőket is kreáljanak, akik kinézetre közelebb állnak az igazi nőkhöz.
Jewel nem is gondolta volna, hogy péntekre már 2000 aláírója lehet a petíciónak, és ez a szám azóta is folyamatosan növekszik. A 17 éves lány így fogalmazott: ” Nagyon nehéz ma példát találni plus size női karaktere a médiában. Ha a Disney kreálna egy olyan plusos szereplőt, aki a méretei ellenére ugyanolyan csodálatos, és szerethető lenne, mint a többi hercegnő, az sokat segítene a korombelieknek, hogy könnyebben elfogadják saját magukat, és ne érezzék többé csúnyának, és kirekesztettnek magukat csak azért, mert nem elég soványak. Tudom, hogy ezek a lányok nem valóságosak, de kislányként mégis tőlük szerezzük az első benyomást arról, milyen az igazi nő. Én már közelebb vagyok a felnőtt korhoz, de vannak kisebb unokatestvéreim, akik szeretik a meséket, engem pedig boldoggá tenne, ha már most is egy szélesebb skálát látnának arról, mennyien, és mennyi félék az emberek, és nemcsak az lehet sikeres, aki vékony is.”
Azt azért nem mondhatjuk, hogy a Disney nem újított a mesehősnők terén, hiszen jelentek meg olyan rajzfilmek, amelyekben a női karakterek nem születnek palotába, és az idejük nagy részét nem azzal töltik, hogy álmodozva, vagy éppen padlót súrolva a herceget várják. 2012-ben jelent meg a „Merida, a bátor”, amiben a főszereplő egy hebrencs, vicces, fiúsabb stílusú leányzó, aki azért küzd, hogy ne kényszerből kelljen férjhez mennie, és szabadidejében azt tehesse, amihez éppen kedve van. Vagy 2009-ből a „Hercegnő és a béka”, amiben megismerhetjük Tianát, az afro-amerikai lányt, aki mindennap keményen dolgozik azért, hogy egy nap megnyithassa a saját éttermét, ahogyan azt édesapjának is megígérte. Rajtuk kívül akad még példa a 90-es évekből is, hiszen ki ne emlékezne Pocahontasra (1995), vagy Mulanra (1998), akik nem férjre és gyerekekre vágytak, hanem valami nemesebb dolgot szerettek volna véghezvinni az életükben. Vagy a mi kedvencünk, a 2013-as Jégvarázs, ami azt üzeni, ne menj férjhez valakihez, akit mindössze 5 perce ismersz. „Nem azt mondom, hogy ezek után ne legyenek többé vékony hercegnők, egyszerűen csak legyen több, élethűbb karakter. Bizonyos emberek a környezetemben azt mondják, újra kellene gondolnom az ötletemet, hiszen a lányoknak egyáltalán nem lenne szabad a média alapján megítélni magukat. Ezzel egyet is értek, viszont úgy látom, hogy sajnos ez elkerülhetetlen, ezek után nem látom akadályát annak, miért ne lehetne a médiát jó célokra is felhasználni?” Van még egy réteg, akiket Jewel szeretne elérni a kezdeményezésével: „Azt szeretném, ha a fiúk már egészen kicsi koruk óta többféle nőt is lássanak, azért, hogy amikor felnőnek, ne csak a tökéletes lányokat hívják el randizni.”
Okos lány!
Nesze!Dóri
(forrás: yahoo.com, a petíciót már elég sokan aláírták - te ITT teheted meg.)