Logo Pic
Fradista Utazó 2024. október 24.

A wissembourg-i Péter-Pál templom

Még a Meroving-korban létesült egy bencés apátság a Rajnától húsz kilométerre nyugatra, Strasbourg-tól mintegy hatvan kilométerre északra. Az apátság a Fehér Vár, németül Weißenburg nevet viselte, védőszentjei Szent Péter és Pál apostolok voltak. 

Az apátság köré később kinőtt egy város, szokás szerint az apátság nevét viselve mind a mai napig. A modern korban egyből az északi városhatáron jelölték ki a német-francia határt, így ez a város ma a franciaországi Elzászban található, a templomtól a határ gyalog kicsit több, mint egy kilométer. A város neve pedig franciásan Wissembourg lett.

wissembourg1.jpg

Az apátságnak kezdettől fogva volt temploma, amit többször bővítettek, újraépítettek, azt biztosan tudjuk, hogy 1074-ben is volt egy templomszentelés. Ebből a temlomból maradhatott meg a harangtorony - az egyik kőbe vésett felirat szerint ezt az 1075. évben Sámuel apát építtette.

wissembourg2.jpgA torony első ránézésre is román kori. Nem a mai templom tengelyében áll, hanem attól kissé délre. 

wissembourg3.jpg

Azt viszont tudjuk, hogy ezt a templomot, a torony kivételével, a XIII. század második felében lebontották, és egy gótikus épületet emeltek a helyére. Az új templom felszentelése 1289-ben történt. 

A gótikus bazilika aszimmetrikus: az északi oldalon egy, a délin két mellékhajója van. Mivel északon, kolostori szokás szerint, egyből ráépült a kolostor kerengője, ezért első ránézésre az eltérő szélességet nem is vesszük észre. 

wissembourg4.jpg

A szentély tipikus gótikus 5/8-os, nagy ablakokkal, a négyezeti torony pedig a templom domináns tornya, sokkal nagyobb, mint a román kori nyugati harangtorony. A legdélebbi (a képen bal oldali) mellékhajónak szintén van egy 5/8-os apszisa, a főhajó mellettinek nincs, azért ez innen nézve kicsit torz képet mutat. 

wissembourg5.jpg

A könnyen felismerhetően gótikus belső teret ábrázoló képen észrevehetjük a két mellékhajót a déli (jobb) és csak egyet az északi (bal) oldalon.

wissembourg6.jpg

Az északi oldalon nincsenek ablakok, mivel a mögött egyből ott a kerengő. Mivel a mellékhajók teteje elég meredek, a főhajó ablakainak lehetséges helyét a tető nagyrészt lefedi, ezért ténylegesen viszonylag kis ablakokat építettek. 

wissembourg7.jpg

A kolostor még az újkorban feloszlott, a Péter-Pál templom a napóleoni kor óta a helyi katolikus egyházközség plébániatemploma. A harangtoronyra tekintettel bekerült az elzászi román kori építészeti emlékeket bejáró Route Romane-ba, sőt, alig pár lépésre a német határtól, annak északi végpontja lett. 

wissembourg8.jpg

Vissza a címlapra
Középkor a Rajna mentén
Pre-román, román és gótikus építészet a rajnai régióban, ma is álló, megtekinthető épületek
Legjobban pörgő posztok
Kreator | Anthrax | Testament @ Barba Negra, 2024. december 10.
Árposz • 4 nap
Nagy mákos bejgli teszt
Linda Morvai • 1 hónap
Nagy frankfurti virsli teszt
Linda Morvai • 1 hónap
Nagy száraz fehér pezsgő teszt
Linda Morvai • 1 hónap
A Manchester City elleni mérkőzés
Apuleius • 8 nap
Cikkek a címlapról
Számtalan mákos és diós kifli egy sorba, mennek mind a gyomromba
  Tészta: 500 g liszt 200 g vaj 2 dl tej 1 ek. cukor 15 g élesztő 1 csipet só 4 db tojás Mákos töltelék: 250 g mák 150 g cukor 1,3 dl víz 1 darab citrom 1 ek. baracklekvár Diós töltelék: 250 g darált dió 150 g cukor 1,8 dl víz 1 darab citrom   Elkészítés: A lisztet…
Pulyka brassói
Hozzávalók (4 személyre): 600 g pulykamell800 g burgonya100 g bacon5 gerezd fokhagymaőrölt köménysó, bors Elkészítés: A burgonyát hasábokra vágjuk, és forró olajban kisütjük. A pulykamellet csíkokra, a bacon-t kockákra vágjuk. A felkockázott bacon-t megpirítjuk, majd hozzáadjuk a húst és az…
>