Logo Pic
Sokolébresztő 2024. június 23.

Galileo: az európai globális műholdas helymeghatározó-rendszer | Dr. Bodó Zsófia

A Sokolébresztő vendége Dr. Bodó Zsófia Münchenből, aki a munkájáról, az európai globális műholdas helymeghatározó-rendszerről, a Galileóról mesél nagyon érdekeseket. Hogyan lehet műholdak segítségével centiméteres pontossággal megállapítani a helyzetünket, s mivel telnek a Galileón dolgozó fejlesztők és irányítók napjai? Kiderül legújabb adásunkból!

sokol_ep187_cover.png

csik_patreon.jpg

Olyannyira természetesnek vesszük, hogy a kütyüink megmutatják, hogy hogyan jutunk el a legeffektívebben A pontból B pontba a bolygó felszínén, vagy akár a levegőben, hogy eszünkbe sem jut, hogy a tudomány és a technológia milyen elképeztő szintjét követeli meg, s micsoda precizitást igényel ez a naponta százmilliók életében jelen lévő szolgáltalás. A globális helymeghatározó rendszerek lakóhelyre való tekintet nélkül folyamatosan elérhetők, köszönhetően a több tízezer kilométer magasságban keringő, atomórákkal felszerelt műholdkonstellációknak, melyeket a hétköznapi életben hajlamosak vagyunk egyszerűen csak GPS-nek (Global Positioning System, Globális Helymeghatározó Rendszer) hívni, mint adásunkból kiderül, pontatlanul. A GPS ugyanis csak egyike a négy teljes lefedettséget biztosító műholdrendszernek, melyből a GPS az amerikai, a Glonassz az orosz, a BeiDou a kínai, s végül a Galileo az európai fejlesztésű változat.

one_of_galileo_s_current_batch_pillars.jpg

Legutóbb április végén indultak Galileo-műholdak, s Bodó Zsófia akkor már nyakig benne volt a konstelláció két legutóbbi tagjának fejlesztésében, tesztelésében és működtetésében, melyet a München melletti Oberpfaffenhofenben lévő irányítóközpont szakemberei végeznek éjjel-nappal. Zsófitól azt is megtudtuk, hogy hogyan és miért kuszálta össze régebben az amerikai hadsereg a saját műholdjainak jeleit, hogy milyen magasságig működhet a légkörben a GPS-vevő, s persze azt is, hogy hogyan kell elképzelnünk a Galileo-programban dolgozó szakemberek hétköznapjait. Hallgassátok szeretettel!

Keresd műsorainkat a Facebookon, Soundcloud- és YouTube-csatornánkon, Apple és Google Podcasts-en, valamint Spotify-on, premier előtt pedig a Patreon oldalunkon! Kattins és válassz platformot!

emTV.hu // Parallaxis // cikk: Vincze Miklós // borítókép, kép: ESA

ban_premierelott.jpg

Vissza a címlapra
Parallaxis Univerzum
2019-ben a Juhari Zsuzsanna-díj különdíjában, 2020-ban, 2021-ben és 2023-ban oklevéllel jutalmazott tudományos és fantasztikus podcast multiverzum
Legjobban pörgő posztok
A mercato csütörtöki hírei
Apuleius • 2 nap
A házasságom teljesen szexmentes
Life Advisor • 4 nap
Nagy magyaros vajkrém teszt
Linda Morvai • 8 nap
Motta ragaszkodna Souléhoz, Milik elősegítheti Calafiori érkezését?
venember83 • 6 nap
Ismét Thuram érkezéséről pletykálnak
venember83 • 8 nap
Cikkek a címlapról
„Boldog László király kiragyogva kimagaslott Magyarország királyainak fényes nemzetségéből… alattvalói inkább szerették, mint félték”. Második rész
Talán minden idők legismertebb Szent László legendája egy valós történelmi eseményhez köthető. A Képes Krónika szerint 1068-ban kunok törtek be keletről Magyarországra. A történelmi tények ismeretében valójában ezek úz segédcsapatokkal támogatott besenyők lehettek. Miután végigpusztították Erdély…
Bányászat történelem 70. Minden egyben...
Jó szerencsét! Köszönöm az eddigi figyelmet! A térképet Faragó Ferenc bocsátotta a rendelkezésemre:   70 részben sikerült feldolgoznom a szénmedence történetének azt a fejezetét, mely magáról a bányászatról mesél nekünk. Heti rendszerességel jelentek meg a posztok. Volt amit 1350 olvasó…
>