Van egy megkopott, lapos domb, Tápiószőlős és Tápiószele között, a betonút mentén.
Ennek a dombnak neve: Téglás-halom
Kerített középkori templom és temetője volt ezen a dombon.
A Téglás-halom távolról szinte észrevehetetlen, mostanra szinte teljesen feledésbe merült:
XII-XIII századra keltezhető templom és temető volt egykor a halmon, ahol az 1970-es években folyt régészeti kutatások során többek között arany flitter, vastárgyak, koporsódeszkák maradványai, téglás sírok kerültek elő.
Kilenc sír került a dombon feltárásra, ezekből háromban fej és (vagy) láb felől téglák voltak megfigyelhetőek (téglás sírok).
A Téglás-halom a második katonai felmérés térképén:
A Téglás-halomnál folyt régészeti kutatások leírásai közül:
A lapos domb a kiszáradt folyómeder partján - vajon kiknek a feldúlt sírjait rejthette a domb...?
Közelről is megnéztem ezt a dombot, egy-két kisebb, szép, vöröses téglatörmelék darabot még most is lehetett ott találni. Sajnos ezekről a téglatöredékekről készült képeim elvesztek.
Egyébiránt szerintem a szokásostól eltérő, nagy kiterjedésű halomról lehet beszélni (saját vélemény).
A domb tetejét valamikor régebben elhordták, melynek során a templomrom maradványai teljesen, temetője pedig javarészt megsemmisült.
Talán az elhordáskor is kerültek elő téglás sírok, esetleg innen eredhet a halom elnevezése - Téglás.
Az egykor itt található XII-XIII. századra tehető templom és középkori település neve ismeretlen.
Mi lehetett a valamikor templom és a mellette lévő kis falu sorsa és végzete, nem tudható, talán a tatárjárásnak eshettek áldozatul.
A Téglás-halom az egykori középkori Félegyháza birtokrésztől északra található, a mostani Tápiószőlős területén (egykor Szele).
Talán az is feltételezhető, hogy ez az 1777. évi térkép a Téglás-halmot mint "Collis Fekete Halom" jelöli - ezt térképszakértőnek kellene vizsgálnia (Collis jelentése: halom, domb):
A Feketehalom elnevezés azért is érdekes, mert a mostani Tápiószecső területén régi térképek több Feketehalmot is feltüntetnek.
Ezek közül az egyik a Félegyházi halom (Feketehalom), amely szintén a 31-es főút mentén található templomdomb.
Egy másik Feketehalom a Halomalja dűlőben található ismeretlen halom (domb).
Amennyiben az 1777. évi térképen jelölt Fekete Halom azonos a Téglás-halommal, abban az esetben a mostani Tápiószecső területén nem kettő, hanem három Feketehalomról lehet beszélni, ezek közül ebben az esetben kettő bizonyosan középkori templom és temetőjének helye.
Az ismeretlen Feketehalom és a Téglás-halom egymáshoz viszonyított helyzete:
Kataszteri térkép a Téglás-halmot külön nem jelöli:
A Téglás-halom és környéke 2022 őszén:
Az egykori templomdomb és temető műholdképen:
A Téglás-halom "néma" videón (nyersfelvétel):
1965-ben a halom közelében még tanyák voltak.
Talán ezekbe a közeli tanyákba is hordhattak vagy építhettek be köveket - vagy téglákat - a templomrom maradványaiból, nem tudni.
A Téglás-halom és környéke 1965-ben készült katonai légifelvételen:
1882-ben ~130 méterre volt a legközelebbi tanya a halomhoz - a Téglás-halom pedig csak egy picinyke pont a térképen - és akkor bizony még víz volt a halom melletti mederben:
A Téglás-halmot újabb térkép Vona-halomként is jelöli.
Tápiószőlősnél általában a Félegyházi halmot és Csekét, mint egykori templomos helyeket szokták emlegetni, a Téglás-halmot kevésbé tartják számon.
Továbbá a bejegyzés kapcsán felmerül egy olyan kérdés is, amit általában nem szoktak vizsgálni.
Ez a kérdés vajon mi lehet, azt nem teszem fel, pedig érdemes lenne az ilyenekre is odafigyelni, mivel bizonyos esetekben a rendelkezésre álló és fennmaradt információk minden apró részlete is fontos lehet.
250109
B.
További képek, egyéb:
Télen a halom tetején:
Téli képek:
Régészeti leírás szerint az itt található templomot és (vagy) annak temetőjét a maga idejében árok, kerítés vette körül:
A harmadik katonai felmérés térképén a Téglás-halom a Nadrágos határrész felett - a Nadrágos alatt a 106-os számú térképészeti pont a közeli ismeretlen Feketehalom helye:
1992:
A főút mentén, a halom közelében:
Források:régi térképek: hungaricana, mapireKatonaii légifotók: fentrol.huRégészeti füzetek - leírás Dinnyés István részéről