Ló és ember. Nekem ez az összeolvadás és a bizalom csodája. A lovak különleges módon tükrözik vissza az emberi viselkedést és érzelmeket, ami azért néha ijesztő is lehet, ha merünk szembesülni vele. Ösztönösen értik és élik a szociális hierarchiát, tisztában vannak vele, hogy a mindennapi túléléshez az együttműködés fontossága nélkülözhetetlen. Ezek a robusztus, szelíd állatok érzékenyen hangolódnak egymásra és az emberi rezdülésekre. Emiatt rendkívül alkalmasak a vezetői kompetenciák fejlesztésére.
Szelíd erő és határozott jelenlét
Egy ménesben sajátos törvények uralkodnak, amelyben a lovak mindig egy jó vezetőt keresnek maguk között. Aldea Benedek terapeuta, lovas önismereti coach farkaskútvölgyi, ló-asszisztált tréningjei során a feladatok gyakran olyan helyzeteket szimulálnak, amelyekkel a vezetők a mindennapi munkájuk során is találkoznak.
„A modern vezetőknek mind a szelíd, mind a határozott jelenlétet el kell sajátítaniuk ahhoz, hogy hatékonyan tudják vezetni a csapatukat a mai, komplex és gyorsan változó világban. Ezt hívom én suttogó erőnek” – mondja Benedek. „Ez a kettősség teszi lehetővé a bizalmi kapcsolatok kiépítését, a motiváció és az elkötelezettség növelését, a konfliktusok konstruktív kezelését, a változásokhoz való rugalmas alkalmazkodást és a hosszú távú sikerek elérését.” Ez az, ami csodásan hangzik és hát nem mindenkinek a sajátja a startvonaltól. Viszont milyen jó hogy már segítséget is kaphatunk és nem egy hűvös konferenciás teremben szürke falak között, de mondom is
Aktív hallgatás. Na, az mi?!
A ló-asszisztált tréningek egyedülálló módon fejlesztik a vezetői készségeket:
-
Egyértelmű kommunikáció és aktív hallgatás - A lovak rendkívül érzékenyek a testbeszédre, a testtartásra, az energiára és a szándékra. Egyértelmű és következetes jelzésekre van szükségük ahhoz, hogy megértsék, mit várunk tőlük. A velük való interakció során a vezetőknek figyelmesen kell megfigyelniük a ló viselkedését és reakcióit, ami fejleszti az aktív hallgatás képességét, míg a résztvevők megtanulják tudatosítani és hatékonyan használni a nonverbális kommunikációjukat.
-
Bizalomépítés és empátia - A lovak nem adnak automatikusan bizalmat az embernek, azt ki kell érdemelni következetes, hiteles viselkedéssel. Ez a munkahelyen is igaz: a vezetőknek a tetteikkel kell bizonyítaniuk, hogy megbízhatóak, és csak így nyerhetik el a csapatuk bizalmát. Emellett megtanulják jobban megérteni saját és mások érzelmeit, ami elengedhetetlen az empatikus vezetéshez és a bizalmi kapcsolatok kialakításához. A bizalomépítés fontos része a sebezhetőség megmutatása, mert a valódi kapcsolatok ezen alapulnak.
-
Határozottság és alkalmazkodóképesség - A lovaknak határozott és magabiztos vezetésre van szükségük. A viselkedésük változhat, ezért a vezetőknek rugalmasnak kell lenniük és alkalmazkodniuk kell a helyzethez. Gyorsan kell döntéseket hozniuk és megoldaniuk a felmerülő problémákat.
-
Csapatmunka és együttműködés - A csoportos feladatok során a vezetők megtapasztalják, hogyan kell összehangolniuk a tevékenységüket és együttműködniük a közös cél elérése érdekében. Megtanulnak hatékonyan kommunikálni a csapat tagjaival, figyelembe véve egyéni igényeiket és stílusukat. A lovakkal való munka során előfordulhatnak konfliktusok, amelyek lehetőséget teremtenek a konfliktuskezelési készségek fejlesztésére.
-
Öntudatosság, önuralom és önbizalom - A lovak tükrözik az ember viselkedését és érzelmeit, ami segít a vezetőknek jobban megérteni önmagukat, felismerni bizonyos viselkedési mintákat vagy érzelmi blokkokat. A velük való interakció során meg kell tanulniuk kontrollálni saját érzelmeiket és reakcióikat. A sikeres interakciók pedig növelik az önbizalmat, ami pozitív hatással van a vezetői teljesítményre.
„A lovak a feléjük érzett tiszteletet értékelik. A tiszteletlenség bizalomvesztéshez vezethet” – mondja Benedek. „A munkahelyen a vezetőknek is fontos, hogy tisztelettel bánjanak a csapatukkal, még akkor is, ha nem értenek egyet velük.”
A legnehezebb lecke
A ló-asszisztált tréningeken a vezetők számára több fontos lecke is adódik, de talán a legnehezebb, és egyben a legértékesebb tanulság: az igazi jelenlét és a hitelesség megtapasztalása és elsajátítása.(Fuh, ezt azért meg tudom érteni)
Nyeregbe magyar!
A résztvevőket Farkaskútvölgyben trénerek fogadják. Egy ilyen szinte érintetlen, a természethez közeli helyszín már önmagában is segíti a befelé fordulást. Egy rövid bevezető során ismertetik a programot, a biztonsági szabályokat és a lovakkal való bánásmód alapjait. Gyakran bemutatkozó kör is van, ahol mindenki megoszthatja elvárásait. Ezt követően megismerkednek a lovakkal, megfigyelik viselkedésüket és betekintést kapnak természetükbe, kommunikációjukba.
„A tréning középpontjában a földi gyakorlatok állnak, lovaglás nélkül, melyek a vezetői készségek fejlesztésére szolgálnak” – magyarázza Benedek. „Minden feladat után a trénerek vezetésével megbeszélés következik, ahol a résztvevők megosztják tapasztalataikat, érzéseiket és meglátásaikat. A trénerek segítenek a tapasztalatok értelmezésében és a tanulságok levonásában, valamint abban, hogy ezeket hogyan lehet alkalmazni a munkahelyi és a magánéletben.”
A nap végén a trénerek összegzik a tanulságokat, a résztvevők pedig visszajelzést adhatnak A ló-asszisztált programok egyik nagy előnye, hogy általában egyáltalán nem szükséges előzetes tapasztalat a lovakkal való munkához. A programok kifejezetten úgy vannak kialakítva, hogy bárki részt vehessen rajtuk, függetlenül attól, hogy korábban találkozott-e már lóval vagy sem. Benedek szerint a Suttogó Erő tréninget minden vezetőnek receptre írná fel.